close
تبلیغات در اینترنت
قلمرو و محدوده آسیب پذیری جوانان-پیروان ولایت شهرستان جهرم

جستجوگر پیشرفته سایتقلمرو و محدوده آسیب پذیری جوانان

قلمرو و محدوده آسیب پذیری جوانان

 

 

جوانی، بهار زندگی هر انسان و دوره جوشش استعدادهای اوست. جوانی، سرمایه گران بهایی است که با به کارگیری صحیح آن، تمام مقاطع حیات آدمی معنا یافته و سعادت دنیا و آخرت در پرتو شناخت و برنامه ریزی صحیح در این مقطع، تأمین می شود.

 

فصل شیرین زندگی، در جوانی یافت می شود. نشاط، شادابی، تلاش، احساس نیرو و نوگرایی و ده ها ویژگی دیگر، در این مقطع جلوه می کند. اگر در فصل بهار، طبیعت، سرشار از خرّمی، و زمین، زنده و با طراوت می شود، در جوانی نیز، در جسم و جان و روح و روان انسان ویژگی های نیک و پسندیده جوانه زده و پرورش می یابد.

به دلیل اهمیت این موقعیت ویژه، صاحب نظران از دیرباز تاکنون همواره کوشیده اند تا به جوانی و جوانان بیندیشند و برای رشد صحیح فضایل و استعدادهای نهفته در آنان و جلوگیری از خطرات و آسیب هایی که آنها را تهدید می کند، به ارائه برنامه بپردازند. بر همین اساس و به ویژه در عصر کنونی، ضروری ترین بحث پیرامون جوان، آسیب شناسی آن است که در اینجا سعی می کنیم گوشه هایی از آنها را بررسی نماییم.

قلمرو و محدوده آسیب پذیری جوانان

همیشه منشأ آسیب ها و آفت ها، لزوماً عوامل بیرونی نیستند، بلکه در اغلب موارد، عدم استفاده صحیح از استعدادها و سرمایه ها و نداشتن برنامه برای به کارگیری قوای خدادادی موجب می شود تا اموری که برای حیات و بقای جوان ضروری هستند، خود از آسیب ها و آفات جوانی گردند؛ به عنوان مثال یکی از سرمایه هایی که در وجود جوانان به ودیعت نهاده شده، حس الگوپذیری است. اگر جوان به جای این که استعدادش را به نحو صحیح به کار گیرد و از الگوهای خوب و صالح استفاده کند، خودش را هماهنگ و همرنگ افراد نامناسب و فاقد کمال و موفقیّت در زندگی نماید، استعداد خدادادی خود را تبدیل به آسیب و آفت کرده است. بنابر این قلمرو و دامنه آسیب پذیری، فقط مربوط به عوامل بیرونی نیست، بلکه آسیب های دیگری هم بر سر راه جوان وجود دارد که باید با همت خود، از آنها پیشگیری و یا در صورت بروز، رفع کند.

زمینه ها و عوامل آسیب ها

متأسفانه امروزه آسیب های گوناگون فکری، اعتقادی، اخلاقی، روحی، تربیتی، اجتماعی، سیاسی و... نسل جوان ما را تهدید می کند که پیشگیری و بلکه درمان آنها، از فوری ترین وظایف مربیان، والدین و تمام افراد و سازمان ها و اداراتی است که به نحوی مرتبط با جوانان و متصدی امور آنان هستند. اما برای حل معضلات و رفع آسیب های جوان، ابتدا باید زمینه ها و عوامل آسیب پذیری این قشر را شناسایی کرد. در این جا به قدر توان به برخی از این زمینه ها اشاره می کنیم:

الف . فقر معنوی: یکی از عوامل آسیب پذیری و بروز ناهنجاری در جوانان، آگاهی نداشتن در باره هستی و انسان و در یک کلمه، نتیجه عدم اعتقاد به اصول و مبانی اسلامی، خصوصاً مبدأ و معاد است. جوانی که به خداوند متعال معتقد است و با حضرتش پیوند دارد، در این هستی پهناور، هرگز خود را تنها و منزوی نمی پندارد و همیشه سعی می کند تا از جادّه انسانیت خارج نشود. چنین فردی در سختی ها و مصایب، بردبارتر و شکیباتر می شود و هیچ وقت به پوچی و سرگردانی نمی رسد و به دلیل کرامت و ارزشی که برای خویش در پیشگاه خدا به دست آورده است، سراغ بسیاری از معضلات اجتماعی نمی رود.

ب . تحولات دوران بلوغ: شروع مرحله بلوغ در پسر و دختر، معمولاً با تغییراتی همراه است که تحولات روانی - عاطفی مانند: زوردرنجی، احساساتی بودن، مخالفت کردن با نظر دیگران، درون گرایی و...، از جمله آنهاست. اگر این مرحله به سلامت طی نشود، باعث آشفتگی های روانی و زمینه ای برای آسیب پذیری نوجوانان و جوانان خواهد بود.

ج . ناهماهنگی بین رشد اندام و عقل: اندام نوجوانان در طول دوران بلوغ رشد چشمگیری می کند و بر تمام قوای بدنشان افزوده می شود، ولی عقلشان در آن دوران، رشد محسوسی ندارد و تقریباً در سطح قبل از بلوغ باقی می ماند. این ناهماهنگی جسم و عقل، منشأ بسیاری از خطرات در دوران جوانی است، زیرا از یک طرف با رشد جسم، قدرت اجرایی، بیشتر از دوران کودکی در اختیار جوانان قرار می گیرد و از طرف دیگر، عقلشان که راهنما و فرمانده قوای جسمانی آنان است، به وضع ایام کودکی باقی مانده و همچنان ضعیف و کم فروغ می ماند.

د . شخصیت انقلابی جوان (حس ماجراجویی): بدون تردید، احساسات تند و آتشینی که در نهاد جوانان قرار داده شده و تمام وجود آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند نقش مؤثّری در آسیب پذیری آنان داشته باشد. این احساسات طبیعی در جوان، به پاسخ گویی صحیح نیاز دارد تا مورد بهره برداری درست قرار گیرد، ولی متأسفانه در موارد فراوانی به این نیاز جوان در جامعه پاسخ مثبت داده نمی شود؛ به عنوان مثال محدودیت های افراطی موجود در خانواده یا جامعه و خلأ سرگرمی های سازنده، از جمله عواملی هستند که سبب تأمین این نیاز به شیوه منفی در جوانان می گردد؛ مانند: مخالفت با مقررات اجتماعی، زیر پا گذاشتن حدود و قوانین جامعه و... .

ه . عدم تربیت صحیح جنسی: «غریزه جنسی» در انسان، یکی از میدان های مهم و پر لغزش تربیتی و از جمله غرایزی است که باید به صورتی صحیح آن را ارضا کرد، لکن نوجوان و جوانی که در طی رشد تدریجی جنسی، توجیه نشده و آموزش و تربیت صحیح ندیده است، شکی نیست که در هنگام بلوغ جنسی، دچار هیجان، اضطراب، وحشت و بحران فکری خواهد شد و به بسیاری از اعتقادات خود شک خواهد کرد و سرانجام به برخی از آسیب های اخلاقی، روحی و اجتماعی مبتلا خواهد گشت.

و . عدم رشد شخصیت: یکی از تمایلات طبیعی نوجوانان و جوانان این است که مانند بزرگ سالان به شخصیت شان احترام گذاشته شود. با توجه به این خصوصیت، جوان و نوجوانی که در محیط کوچک خانواده و یا جامعه مورد تکریم و احترام قرار می گیرد و نظراتش مقبول واقع می شود، علاوه بر این که موجب رشد عقلی و سازگاری او با محیط اجتماعی می گردد، سعی و تلاش می کند که خود را به پستی و ناپاکی آلوده ننماید و رفتارش شایسته این تکریم باشد؛ اما وقتی به جوان اجازه اظهار نظر داده نمی شود و خوبی ها و توانایی های او مطرح نمی گردد، احساس بی کفایتی و حقارت می کند. این فرآیند روانی، زمینه ساز بروز رفتارهای نابهنجار، انحرافات اجتماعی و بزهکاری می گردد.

ز . محیط اجتماعی فاسد: اگر چه خانواده، مدرسه و جامعه، سه عامل نیرومند در پایه گذاری شخصیت و ساختن خلق و خوی انسان است و آدمی خواه ناخواه تحت تأثیر این سه محیط مقتدر قرار دارد، ولی محیط اجتماعی و جامعه که آخرین کلاس ساختن اخلاق و شخصیت آدمی است، به مراتب قوی تر از آن دو عامل می باشد. کشش های اجتماعی به اندازه ای نیرومند است که عموم مردم به جزء افراد بزرگ و نوابغ، از تمام مقرراتش پیروی کرده و بدون فکر و اندیشه، خویشتن را با آداب و سنن آن منطبق می کنند. محیطِ نیرومند اجتماع قادر است به آسانی جوانان را همرنگ خود نماید و صفات و خلقیّات خانوادگی آنان را که هماهنگ روش های اجتماعی نیست، به دست فراموشی بسپارد. امام علی علیه السلام می فرمایند: «الناس بزمانهم اشبه منهم بِابائهم؛ شباهت اخلاقی مردم به محیط اجتماعی و روزگار خودشان بیشتر از شباهت به صفات خانوادگی و خلقیات پدران آنهاست.»

ح . دوستان ناباب: یکی دیگر از زمینه های آسیب پذیری نسل جوان، آشنا نبودن آنها با معیارهای دوست خوب است. این قشر آسیب پذیر بر اثر کم تجربگی، در دام های خطرناکی می افتند که گرگ های انسان نما بر سر راهشان قرار می دهند و در نتیجه، سعادت دنیا و آخرت خویش را تباه می سازند. دقت و تأمل در زندگی صالحان و فاسدان، این اصل اساسی را آشکار می سازد که دوستان خوب، افراد صالح می سازند و دوستان بد، افراد فاسد.

ی . رواج فرهنگ بی بند و باری از سوی استعمار: استعمار برای سلطه فرهنگی خود در هر کشوری، ابتدا کوشش می کند جلوی هر گونه فعالیت اصیل و سازنده فکری را بگیرد و برای این منظور، ملت ها را به سرگرمی و تفریح های مبتذل و غیر سازنده و به بی بند و باری و شهوت پرستی وا می دارد. و البته در این راه و برای عملی تر شدن نقشه شومش، جوانان را بیشتر از سایر طبقات هدف قرار می دهد، زیرا جوان، خام تر است و به غفلت و بی بند و باری و لذت جویی مایل تر، و از طرفی همین جوانان سازندگان فردای هر جامعه ای هستند؛ بنابر این فکر و روح آنان همواره در تیررس نوک پیکان استعمارگران بوده است.

 

 

پیروان ولایت

................با نشر این مطلب ما را یاری کنید..........
اشتراک گذاري در افسران
مطالب مرتبط
طرح توشه بهشتی بنیاد موج مهربانی جهرم
اعتراض شدید رهبر انقلاب به سند 2030
چند سوال در مورد سند 2030؟؟؟
برگزیده ای از سخنان رحیم پور ازغدی درباره ی سند 2030
بررسی سند ۲۰۳۰ یونسکو در برنامه جهان آرا
افشاگری استاد حسن عباسی درباره سند 2030
سند 2030 به زبان ساده و خیانت دولت حسن روحانی
دیدگاه آیت‌الله مکارم شیرازی درباره سند 2030
سند 2030 یونسکو چیست؟
سند ۲۰۳۰ کجا را نشانه گرفته است؟
چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی شماره37
رهبرانقلاب: مجموعه زنان کشورما از همه جای دنیابهترند
همه این کارها را میشد با حجاب هم انجام داد!
چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی شماره36
چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی شماره35
حجاب از دید یک زن آمریکایی
چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی شماره34
اهمیت تحرک سیاسی در دانشگاه و خصوصیات آن
چهل ویژگی جوان مسلمان و انقلابی شماره33
محیط دانشگاه باید سیاسی باشد، یعنی چه؟
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
توییتر
ارتباط با ما
آمارگیر فارسی
ما را حمایت کنید
web site traffic statistics