close
تبلیغات در اینترنت
شرکت‌هاي دانش بنيان چه اهدافي را دنبال مي‌کنند؟-پیروان ولایت شهرستان جهرم

جستجوگر پیشرفته سایتشرکت‌هاي دانش بنيان چه اهدافي را دنبال مي‌کنند؟

شرکت های دانش بنیاد، پارک های علم و فناوری، نخبگان، دولت، حمایت ملی، اقتصاد ملی، اقتصاد مقاومتی,

 


هر چند تاسيس چنين شرکت‌هايي گامي مثبت در اين زمينه به شمار مي‌آيد اما هنوز وجود محدوديت‌هايي که در شکل گيري چنين موسسات و نهادهايي وجود دارد ما را از رسيدن به اهدافي که در چشم انداز 20 ساله نيز به آن اشاره شده بازداشته است.

به منظور استفاده هرچه بيشتر از ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي موجود در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري و اعضاي هيات علمي آن‌ها و تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور (بند الف ماده 48 و ماده 51 قانون برنامه چهارم) شرکت‌هاي دانش‌بنيان با شرايط زير ايجاد مي‌شوند: 

 

شرکت ها و موسسات دانش بنيان شرکت يا مؤسسه خصوصي يا تعاوني است که به منظور هم‌افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمي و اقتصادي که شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوري هستند وهمين طور  تجاري سازي نتايج تحقيق و توسعه شامل طراحي و توليد کالا و خدمات در حوزه فناوري هاي برتر و با ارزش افزوده فراوان به ويژه در توليد نرم افزارهاي مربوط تشکيل مي‌شود.

شرکت دانش‌بنيان به شرکتي گفته مي‌شود که از 1 تا  100 درصد سهام آن متعلق به يک دانشگاه يا واحد پژوهشي و يا از51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها يا واحدهاي پژوهشي باشد. در صورتي که سهام دانشگاه کمتر از 50 درصد باشد شرکت دانش‌بنيان خصوصي است و در غير اينصورت شرکت دانش بنيان دولتي است.


تفاوت شرکتهاي دانش بنيان نوپا با ساير شرکت‌ها چيست؟
 
شاخص‌هاي عمومي آئين‌نامه تشخيص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنيان، براي شرکتهاي دانش‌بنيان نوپا با سهولت بيشتري آورده شده است. شرکت‌ها بايد داراي برنامه توليد يا توليدکننده کالاها/خدمات دانش‌بنيان، مطابق فهرست کالاها/خدمات دانش‌بنيان مصوب کارگروه باشد که دانش فني کالاها/خدمات دانش بنيان توليد شده توسط شرکت، بايد مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، ايجاد شده و يا از طريق انتقال فناوري جذب شده و بومي‌سازي شده باشد مي‌توانند اقدام به ثبت‌نام نمايند.


 
اين شرکت نقش ايده سازي را دنبال مي‌کند؟ يا رسيدن به تکنولوژِي؟


در واقع اين شرکت‌ها حلقه واسطه بين ايده و تکنولوژي هستند که مي‌توانند ايده‌ها را در مسير رسيدن به تکنولوژِي هدايت کنند و گاهي اوقات خود همين شرکت‌ها هم مي‌توانند ايده خودشان را به تکنولوژِي تبديل کنند.


 
 اينکه يکسري علوم مثل علوم انساني نقشي در اين گونه شرکت‌ها نمي‌توانند داشته باشند درست است؟

خير چون بسياري از ايده‌ها از علوم انساني سرچشمه مي‌گيرد و فکر اينکه اين گونه ايده‌ها به يک تجارت تبديل شود دور از دسترس نيست.


 
آيا ماهيت اين شرکت‌ها کاملا خصوصي است و بحث حمايت دولت که در اين لايحه به آن اشاره شده است، به معناي دخالت دولت در اين شرکت‌ها نيست؟

شرکتهاي دولتي، مؤسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي و نيز شرکت‌ها و مؤسساتي که بيش از50 درصد از مالکيت آن‌ها متعلق به شرکتهاي دولتي و مؤسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي باشد، مشمول حمايت‌هاي اين قانون نيستندپس شرکت يک شرکت خصوصي است ونقش حمايتي دولت براي بها دادن به اين شرکت‌ها مطرح شده است و نه دخالت در آن مگر چند درصد شرکتهاي خصوصي ما شرکت‌ها موفقي بودند که اميد داريد تا اين شرکت‌ها موفق باشند؟

در تمامي اين شرکت‌ها تا سه سال منحني اقتصادي زير در آمد است يعني هر کدام از اين شرکت‌ها لااقل سه سال فرصت مي‌خواهند تا بتوانند روي پاي خود بايستند اگر از 10 شرکت، حتي يک شرکت هم موفق به تجاري سازي ايده‌ها بشود ما به آنچه مي‌خواستيم رسيديم و در آمدي که از‌‌ همان يک شرکت نصيب کشور خواهد شد بسيار بيش از هزينه‌هايي که صرف حمايت از اين شرکت شده است.


 
 پس تکليف آن 9 شرکت ناموفق چه مي‌شود؟


بنا به آنچه که در اين لايحه آمده است دولت بايد آنچه که به اين شرکت‌ها داده را ببخشد و اين شرکت‌ها مي‌توانند يا ايده جديدي را تجاري کنند و يا منحل شوند ولي هيچ بدهکاري به دولت نخواهد داشت تا کسي از تاسيس اين گونه شرکت‌ها هراس نداشته باشد. و البته اين به اين معنا نيست که هر کسي که دلش خواست يک چنين شرکتي تاسيس کند و بعد هم هيچي! طرح‌ها و ايده‌ها و کارايي آن‌ها به دقت از قبل بررسي مي‌شود و بعد از آن اجازه تشکيل چنين شرکتي داده شود و هنگامي حمايتهاي دولت به آن شرکت بخشيده مي‌شود که معلوم شود آن شرکت روي پروژه کار کرده است اما به هر دليل با شکست مواجه شده است.


 
بخشي از حمايتهاي دولت درباره اين شرکت‌ها

معافيت از پرداخت ماليات، عوارض، ‌حقوقي گمرکي، سود بازرگاني و عوارض صادراتي به مدت پانزده سال.

تأمين تمام يا بخشي از هزينه توليد، عرضه يا به کارگيري نوآوري و فناوري با اعطاء تسهيلات کم بهره يا بدون بهره بلندمدت يا کوتاه مدت بر طبق عقود شرعي اولويت استقرار واحدهاي پژوهشي، فناوري و مهندسي و توليدي شرکت‌ها و موسسات دانش بنيان موضوع اين قانون در محل پارکهاي علم و فناوري، مراکز رشد، مناطق ويژه اقتصادي و يا مناطق ويژه علم و فناوري است.


 
ماجراي صندوق سه هزار ميلياردي براي تاسيس اين شرکت‌ها چيست؟


قرار است تا با توجه به بندهايي که در اين لايحه به آن اشاره شده است صندوقي تحت عنوان صندوق نوآوري و شکوفايي وابسته به شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري زير نظر رئيس شورا تأسيس شود و منابع مالي صندوق شامل کمک‌هاي دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هر گونه کمک و سرمايه گذاري اشخاص حقيقي و حقوقي و شرکتهاي دولتي وابسته و تابع، نهادهاي عمومي غير دولتي و شهرداري‌ها و شرکتهاي وابسته و تابع است .
 
بانک‌ها هم مي‌توانند بخشي از منابع تسهيلات موضوع صندوق يادشده را تأمين کنند. به منظور تأمين منابع مالي صندوق، دولت موظف است از سال سوم به بعد در لايحه بودجه، حداقل نيم درصد (0/5 درصد) از منابع بودجه عمومي خود را جهت کمک به اين صندوق در نظر بگيرد.
 
اماسرمايه اوليه صندوق نوآوري و شکوفايي به ميزان سي هزار ميليارد ريال در نظر گرفته شده که به تدريج حداکثر ظرف مدت سه سال از محل صندوق توسعه ملي يا معادل آن از صندوق ذخيره ارزي تامين مي‌گردد.


 
مسئوليت نظارت بر اجراي اين قانون را چه کسي بر عهده دارد؟

شورايعالي علوم، تحقيقات و فناوري مسئوليت سياستگذاري، برنامه ريزي و پيگيري اجراء اين قانون را به عهده دارد و دبيرخانه شورا هم مسئول پيگيري اجراي مصوبات اين شورا را از طريق دستگاههاي ذيربط خواهدداشت.
 


ايراداتي که شوراي نگهبان به اين لايحه آورده کدام است؟


در ماده 3 اين لايحه در قسمتي ازحمايتهاي دولت بحث وام کم بهره بود که شوراي نگهبان خواست تا اين موضوع بررسي شود تا بحث ربا پيش نيايد که آن را اصلاح کرديم. ماده 4 اين لايحه هم که در رابطه با حمايت از مراکز تحقيق و توسعه شرکتهاي خارجي بود حذف شد تا اين شرکت‌ها در صورت ثبت در ايران امکان استفاده از حمايت‌ها را پيدا مي‌کنند.


 
اگرهمين الان کسي بخواهد تا يک چنين شرکتي تاسيس کند بايد چه کند؟

اگر همين الان بخواهبد چنين کاري کنيد بايد در پارک علوم و فناوري «برنامه کاري (B. P)» خود را ارائه بدهيد در صورت پذيرش مي‌توانيد شرکت را ثبت دهيد، اما پس از تاييد نهايي اين لايحه در شوراي نگهبان «بيزينس پلن» و چگونگي تجاري سازي ايده‌ها را مطرح مي‌کنيد شرکت را ثبت مي‌دهيد (تا اينجاي کار حمايتهاي دولت شامل حال شما نمي‌شود) اما وقتي در پروسه تاييد وزارت علوم و عضويت در شرکت دانش بنيان قرار بگيريد مي‌توانيد تا اين شرکت را به عنوان شرکت دانش بنيان مطرح کنيد و از حمايت‌ها بهره ببريد.


 
گفتيد که در پارکهاي علم و فناوري هم اين شرکت‌ها تاسيس شده‌اند پس اين لايحه به غير از بحث حمايتهاي دولت چه طرح جديد ديگري را به اجرا خواهد رساند؟

طرح تاسيس اين شرکت‌ها تا پيش از اين فقط در همين پارک‌ها و با حمايتهاي اندک مطرح بود اما اين لايحه تاسيس اين شرکت‌ها و حمايت‌ها را بسط مي‌دهد و شما مي‌توانيد در هر جايي اين شرکت‌ها را تاسيس کنيد بخصوص در دانشگاه‌ها و اين‌‌ همان ارتباط واقعي بين دانشگاه و صنعت است.


 
تاکنون چند شرکت از اين نوع در پارکهاي علم و فناوري داشتيم و چه قدر موفق بودند؟

دو هزار و پانصد شرکت که اين رقم بسيارکم است البته در حد دوهزار و پانصد شرکت خوب عمل کرده‌اند اما ما بايد براي تاسيس اين شرکتهابايد به عدد شصت و پنج هزار برسيم تا به آن يک چهارم 520 ميليارد دلار GDPکه هدف ماست نزديک شويم و تصويب لايحه اخير زمينه ساز‌‌ همان شصت و پنج هزار موسسه و شرکت دانش بنيان است که مي‌تواند ما را به اين ميزان توليد ناخالص داخلي سوق دهد.


 
ضرورت ورود به اقتصاد دانش بنيان چيست؟

ما در علوم اقتصاد دو نوع اقتصاد داريم اقتصاد فيزيکي و اقتصاد دانايي، آنچه که ما بيشتر به آن توجه مي‌کنيم اقتصادهاي فيزيکي است چون براي دولت يا موسسات قابل لمس است اما اقتصاد دانايي که ايده سازي و تجاري کردن آن ايده‌ها است ناديده گرفته شده است يا بهتر بگوييم که جدي گرفته نشده است در حالي که منبع اصلي در آمد‌ها در کشورهاي توسعه يافته از همين اقتصاد دانايي و فروش همين ايده‌ها به ديگر کشور‌ها شکل گرفته‌اند جامعه امروز ما بيشتر از هر چيزي به اقتصاد دانش بنيان احتياج دارد.


 
براي تحقق جامعه دانش بنيان و شرکت دانش بنيان فکر مي‌کنيد بايد اول از کجا شروع کرد؟

 مطمئنا اول از جامعه دانش بنيان تا بتوان اثر بخشي بهتري در شرکتهاي دانش بنيان داشته باشيم ولي اينکه بخواهيم بگوييم جامعه ما اصلا جامعه دانش بنياني نشده است بي‌انصافي است اگرچه هنوز براي رسيدن به اين جامعه راه بسياري در پيش رو داريم از طرف ديگر تاسيس اين شرکت‌ها و گسترش آن هم خود بي‌ارتباط با فراهم کردن چنين بستري نخواهد بود.
 


تا چه حد اين شرکت‌ها و تصويب اين لايحه تضميني براي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي است؟


اين شرکتها عمدتا با حضور فارغ التحصيلان دانشگاهي که داراي ايده‌هاي محوري هستند و قصد توسعه محصولي را دارند شکل مي‌گيرد با اين مصوبه مجلس، گامي بزرگ براي فارغ التحصيلان دانشگاهي بر داشته مي‌شود و افرادي که فکر دارند اما سرمايه‌اي ندارند مي‌توانند هم به آينده خود اميدوار باشند و هم اميدهاي آينده کشور را تحقق بخشند.

پیروان ولایت

................با نشر این مطلب ما را یاری کنید..........
اشتراک گذاري در افسران
مطالب مرتبط
طرح توشه بهشتی بنیاد موج مهربانی جهرم
چند سوال در مورد سند 2030؟؟؟
افشاگری استاد حسن عباسی درباره سند 2030
دیدگاه آیت‌الله مکارم شیرازی درباره سند 2030
سند 2030 یونسکو چیست؟
سند ۲۰۳۰ کجا را نشانه گرفته است؟
معنی و حقیقت غیبت
رهبرانقلاب: مجموعه زنان کشورما از همه جای دنیابهترند
ما همه با هم برادریم !!
ضرورت رنگ زدن موها
من نگرانم
جایگاه برادر بزرگتر
سپاس گذاری در برابر نیکی
حفظ تن و حرمت اضرار به نفس
آداب سفر
برخی علوم مورد نیاز طبق روایات
لزوم سبزیجات در سفره
تعامل با خود
خانم‌های بازیگری که به خاطر پیشنهاد غیراخلاقی بیکار شدند
سبک زندگی حفظ اسرار همسایه
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
توییتر
ارتباط با ما
آمارگیر فارسی
ما را حمایت کنید
web site traffic statistics