close
تبلیغات در اینترنت
تعریف کامل و جامع از اقتصاد مقاومتی-پیروان ولایت شهرستان جهرم

جستجوگر پیشرفته سایتتعریف کامل و جامع از اقتصاد مقاومتی

 

اقتصاد مقاومتی،حمایت از تولید ملی،اقتدار ملی

 

در چند سال اخير و با شدت يافتن تحريم هاي يک جانبه و غيرانساني غرب عليه جمهوري اسلامي ايران با هدف متوقف کردن برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران، واژه ي جديد «اقتصاد مقاومتي» به ادبيات اقتصادي کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

اين واژه اولين بار در ديدار کارآفرينان با مقام معظم رهبري در شهريور سال 1389 مطرح گرديد. در همين ديدار، رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتي» را معنا و مفهومي از کارآفريني معرفي و براي نياز اساسي کشور به کارآفريني نيز دو دليل «فشار اقتصادي دشمنان» و «آمادگي کشور برايي جهش» را معرفي نمودند.

براي مفهوم اقتصاد مقاومتي در همين مدت زمان کم، تعاريف متفاوتي ارائه شده که هر کدام از جنبه اي به اين موضوع نگاه کرده اند. در اين ميان، تعريف جامع و کامل از اقتصاد مقاومتي را خود رهبر فرزانه انقلاب ارائه داده اند. ايشان در ديدار با دانشجويان فرمودند:

«اقتصاد مقاومتي يعني آن اقتصادي که در شرايط فشار، در شرايط تحريم، در شرايط دشمني ها و خصومت هاي شديد مي تواند تعيين کننده رشد و شکوفايي کشور باشد.»

اين مقاله که مشتمل بر بيانات حکيمانه مقام معظم رهبري درباره اقتصاد مقاومتي است به خوانندگان عزيز تقديم مي گردد.

 

 

ارکان اقتصاد مقاومتي


الف: مقاوم بودن اقتصاد

وظيفه ي همه ي ما اين است که سعي کنيم کشور را مستحکم، غير قابل نفوذ، غير قابل تأثير از سوي دشمن، حفظ کنيم و نگه داريم؛ اين يکي از اقتضائات «اقتصاد مقاومتي» است که ما مطرح کرديم. در اقتصاد مقاومتي، يک رکن اساسي و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد بايد مقاوم باشد؛ بايد بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه ي دشمن قرار بگيرد، مقاومت کند.


ب: استفاده از همه ي ظرفيت هاي دولتي و مردمي

بخش خصوصي را بايد کمک کرد. اينکه ما «اقتصاد مقاومتي» را مطرح کرديم، خب، خود اقتصاد مقاومتي شرائطي دارد، ارکاني دارد؛ يکي از بخش هايش همين تکيه ي به مردم است؛ همين سياست هاي اصل 44 با تأکيد و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بيشتر بايد دنبال شود؛ اين جزو کارهاي اساسي شماست. در بعضي از موارد، من از خود مسئولين کشور مي شنوم که بخش خصوصي به خاطر کم تواني اش جلو نمي آيد. خب، بايد فکري بکنيد براي اينکه به بخش خصوصي توانبخشي بشود؛ حالا از طريق بانک هاست، از طريق قوانين لازم و مقرراتِ لازم است؛ از هر طريقي که لازم است، کاري کنيد که بخش خصوصي، بخش مردمي، فعال شود. بالاخره اقتصاد مقاومتي معنايش اين است که ما يک اقتصادي داشته باشيم که هم روند رو به رشد اقتصادي در کشور محفوظ بماند، هم آسيب پذيري اش کاهش پيدا کند. يعني وضع اقتصادي کشور و نظام اقتصادي جوري باشد که در مقابل ترفندهاي دشمنان که هميشگي و به شکل هاي مختلف خواهد بود، کمتر آسيب ببيند و اختلال پيدا کند. يکي از شرائطش، استفاده از همه ي ظرفيت هاي دولتي و مردمي است؛ هم از فکرها و انديشه ها و راه کارهائي که صاحبنظران مي دهند، استفاده کنيد، هم از سرمايه ها استفاده شود.

به مردم هم بايد واقعاً ميدان داده شود. البته در بيانات دوستان به برخي از اين حوادثي که ناشي از پيگيري مفسدين اقتصادي و مفاسد اقتصادي است، اشاره شد. واقعاً نمي شود ما کار اقتصادي درست و قوي بکنيم، اما با مفاسد اقتصادي مبارزه نکنيم؛ اين واقعاً نشدني است. همان چند سال پيش هم که من راجع به اين قضيه بحث کردم و مطالبي را به مسئولين کشور گفتم، به همين نکته توجه داشتم، که تصور نشود ما مي توانيم سرمايه گذاري مردمي و کار سالم مردمي داشته باشيم، بدون مبارزه ي با مفاسد اقتصادي؛ و تصور نشود که مبارزه ي با مفاسد اقتصادي موجب مي شود که ما مشارکت مردم و سرمايه گذاري مردم را کم داشته باشيم؛ نه، چون اکثر کساني که مي خواهند وارد ميدان اقتصادي بشوند، اهل کار سالمند، مردمان سالمي هستند؛ حالا يکي دو نفر هم آدم هاي ناسالم پيدا مي شوند. بايد با چشم هاي تيزبين، ريزبين و دوربين مراقبت کنيد که کساني نيايند به عنوان ايجاد اشتغال و ايجاد کار و کارآفريني تسهيلات بانکي بگيرند، اما کارآفريني واقعي انجام نگيرد. اين را بايد مراقبت کنيد؛ هم شما مراقبت کنيد، هم قوه ي قضائيه مراقبت کند. به نظر من همکاري قوه ي مجريه و قوه ي قضائيه در اينجا يک کار بسيار لازمي است.


ج: حمايت از توليد ملي

يک رکن ديگر اقتصاد مقاومتي، حمايت از توليد ملي است؛ صنعت و کشاورزي. خب، آمارهائي که آقايان مي دهند، آمارهاي خوبي است؛ ليکن از آن طرف هم از داخل دولت، خود مسئولين به ما مي گويند که بعضي کارخانه ها دچار مشکلند، اختلال دارند، در بعضي جاها تعطيلي صنايع وجود دارد – گزارش هاي گوناگوني به ما مي رسد، خود شما هم گزارش مي دهيد؛ يعني من گزارش هاي ديگر هم دارم، اما اتکاء من به گزارش هاي ديگران نيست؛ گزارش هاي خود شما هم هست که به دست ما مي رسد - خب، بايد اين را علاج کرد. اينها طبعاً ايجاد اشکال ميکند. اگرچنانچه همين بخش دوم قضيه - يعني آن نيمه ي خالي ليوان – نمي بود، شما امروز از لحاظ رونق اقتصادي، وضع بهتري را در کشور ارائه ميکرديد و کمک هاي بيشتري به مردم مي شد. بالاخره حمايت از توليد ملي، آن بخشِ درونزاي اقتصاد ماست و به اين بايستي تکيه کرد.

واحدهاي کوچک و متوسط را فعال کنيد. البته خوشبختانه واحدهاي بزرگ ما فعالند، خوبند و سوددهي شان هم خوب است، کارشان هم خوب است، اشتغالشان هم خوب است؛ عمده ي واحدهاي بزرگ ما وضعشان اين جور است - لذا همان طور که گفتيد، محصول سيمانمان، محصول فولادمان، محصولات عمده ي اينجوري مان خوب است - ليکن بايد به فکر واحدهاي متوسط و کوچک باشيد؛ اينها خيلي مهم است، اينها در زندگي مردم تأثيرات مستقيم دارد.


د: مديريت منابع ارزي

مسئله ي منابع ارزي هم مسئله ي مهمي است؛ که خب، حالا آقايان توجه داريد. روي اين مسئله دقت کنيد، خيلي بايد کار کنيد. واقعاً بايد منابع ارزي را درست مديريت کرد. حالا اشاره شد به ارز پايه؛ در اين زمينه هم حرف هاي گوناگوني از دولت صادر شد. يعني در روزنامه ها از قول يک مسئول، يک جور گفته شد؛ فردا يا دو روز بعد، يک جور ديگر گفته شد. نگذاريد اين اتفاق بيفتد. واقعاً يک تصميم قاطع گرفته شود، روي آن تصميم پافشاري شود و مسئله را دنبال کنيد. به هر حال منابع ارزي بايد مديريت دقيق بشود.


ه: مديريت مصرف

يک مسئله هم در اقتصاد مقاومتي، مديريت مصرف است. مصرف هم بايد مديريت شود. اين قضيه ي اسراف و زياده روي، قضيه ي مهمي در کشور است. خب، حالا چگونه بايد جلوي اسراف را گرفت؟ فرهنگ سازي هم لازم است، اقدام عملي هم لازم است. فرهنگ سازي اش بيشتر به عهده ي رسانه هاست. واقعاً در اين زمينه، هم صدا و سيما در درجه ي اول و بيش از همه مسئوليت دارد، هم دستگاه هاي ديگر مسئوليت دارند. بايد فرهنگ سازي کنيد. ما يک ملت مسلمانِ علاقه مند به مفاهيم اسلامي هستيم، اينقدر در اسلام اسراف منع شده، و ما متأسفانه در زندگي مان اهل اسرافيم! بخش عملياتي اش هم به نظر من از خود دولت بايد آغاز شود. در گزارش هاي شماها من خواندم، حالا هم بعضي از دوستان اظهار کردند که دولت درصدد صرفه جوئي است و ميخواهد صرفه جوئي کند؛ بسيار خوب، اين لازم است؛ اين را جدي بگيريد. دولت خودش يک مصرف کننده ي بسيار بزرگي است. شما از بنزين بگيريد تا وسائل گوناگون، يک مصرف کننده ي بزرگ، دولت است. حقيقتاً در کار مصرف، صرفه جوئي کنيد. صرفه جوئي، چيز بسيار لازم و مهمي است.

به مصرف توليدات داخلي هم اهميت بدهيد. در دستگاه شما، در وزارتخانه ي شما، اگر کار جديدي انجام ميگيرد، اگر چيز جديدي خريده ميشود، اگر همين اقلام روزمره اي که مورد نياز وزارتخانه است، تهيه مي شود، سعي کنيد همه اش از داخل باشد؛ اصرار بر اين داشته باشيد؛ خود اين، يک قلم خيلي بزرگي ميشود. اصلاً ممنوع کنيد و بگوئيد هيچ کس حق ندارد در اين وزارتخانه جنس خارجي مصرف کند. به نظر من اينها مي تواند کمک کند.

پیروان ولایت

................با نشر این مطلب ما را یاری کنید..........
اشتراک گذاري در افسران
مطالب مرتبط
اعتراض شدید رهبر انقلاب به سند 2030
سند ۲۰۳۰ کجا را نشانه گرفته است؟
بیانات رهبر انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان شماره27
پيام تسليت رهبر انقلاب اسلامی در پی ارتحال حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی
سفارش امام خامنه‌ای در مورد فضای مجازی
خلاصه بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم قم
به خیالشان برجام 10-12 سال طول می‌کشد.
رهبرانقلاب: مجموعه زنان کشورما از همه جای دنیابهترند
ما همه با هم برادریم !!
همه این کارها را میشد با حجاب هم انجام داد!
اختلافات مضر است
اقتصاد مقاومتی درون زا و برون گراست
بیانات رهبر انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان شماره26
جوانان مؤمن و انقلابی را دوست دارم
بیانیه بسیج دانشجویی شهرستان جهرم
بیانات رهبر انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان شماره25
راهپیمایی نهم دی
علاج کار کشور چیست؟
بیانات رهبر انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان شماره24
بروید سراغ مصرف تولیدات داخلی
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
توییتر
ارتباط با ما
آمارگیر فارسی
ما را حمایت کنید
web site traffic statistics