close
تبلیغات در اینترنت
سخنرانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در همایش خطر جربان های تکفیری -پیروان ولایت شهرستان جهرم

جستجوگر پیشرفته سایتسخنرانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در همایش خطر جربان های تکفیری

فتنه تکفیر بلایی جهان سوز است/ توصیه به مفتیان وهابی

مرجع تقلید جهان تشیع گفت: از همه رهبران سیاسی دنیا می خواهیم تا کشورهایی را که از گروه های تکفیری حمایت مالی، سیاسی و رسانه ای می کنند را مورد تحریم و فشار قرار دهند زیرا به یقین، فتنه جهان سوز تکفیر به زودی دامن همه آنها را خواهد گرفت

.

 به گزارش ستاد خبری همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام»، حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در این همایش که در مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: این همایش صرفا یک گردهمایی علمی و نه سیاسی است.

وی افزود: لازم است علمای جهان اسلام گردهم آیند و جهان را از وجود جریان های تکفیری پاک کنند؛ باید اثبات کنیم کسانی که اسلام را دین خشونت و کشتار معرفی می کنند از ما نیستند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه تکفیری ها بدترین بهانه ها را به دست اسلام ستیزان می دهند خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم رحمت برای همه عالمیان بود بر عکس تکفیری ها که مصداق «وحشة للعالمین» محسوب می شوند. در سوره بقره آیه 84 خداوند می فرماید با تمام مردم جهان سخن نیک بگوییم و رفتار نیک داشته باشیم مگر آنها که با ما سر دشمنی دارند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه می توان به همه مردم جهان اعلام کرد اسلامی که محمد مصطفی(ص) آورده با آنچه گمراهان تکفیری بی خبر می گویند در تعارض کامل است و هیچ ارتباطی میان این دو نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به جنایات تکفیری ها گفت: سر بریدن، آتش زدن و در قفس کردن و شعار «الله اکبر» سر دادن در هنگام این کارها، آواره کرده میلیون ها انسان مظلوم و مجبور ساختن آنها به پناهندگی به کشورهای بیگانه، تخریب مساجد، قبور بزرگان اسلام و آثار باستانی، تخریب زیربناهای اقتصادی، کمک گرفتن از بیگانگان برای نابودی کشورهای اسلامی و کشتار گروهی از غیر مسلمانان در عراق، سوریه و نیجریه که هیچ جنگ و نزاعی با مسلمانان نداشتند برخی از نتایج تلخ ظهور جریان های تکفیری است. قرآن کریم بارها تاکید کرده با کسانی که سر جنگ با شما ندارند به نبرد بر نخیزید و با آنها به عدالت رفتار کنید چرا که خداوند، عدالت و مهربانی را دوست دارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه نه تنها نباید متعرض غیر مسلمانان شد گفت: بلکه می توان با کسانی که با مسلمانان سر جنگ ندارند پیمان دوستی بست، ولی جماعت تکفیری یک نوع احساس ناامنی در تمام دنیا به وجود آورده اند زیرا مقید به هیچ قانون، برنامه اخلاقی و انسانی نیستند و به صغیر و کبیر رحم نمی کنند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: برخی تکفیری ها را به خوارج صدر اسلام تشبیه می کنند در حالیکه خوارج پیشین چنین جنایاتی را مرتکب نمی شدند، آنها این همه کشتار و تخریب وحشتناک به راه نینداختند، زنان غیر مسلمانان را به بازار نبردند و نفروختند، فحشای زشت به نام جهاد نکاح به راه نینداختند و مساجد و قبور مقدس را تخریب نکردند.

وی با بیان اینکه خوارج امروز، به مراتب از خوارج صدر اسلام خطرناک تر و زیان بارترند تاکید کرد: وظایف علمای اسلام این است که دست در دست هم دهند و کاری کنند که ریشه این افکار انحرافی با منطق و استدلال سوزانده شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه عداوت تکفیری ها تنها با پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام نیست تصریح کرد: آنها با همه مذاهب اسلامی که عقاید انحرافی شان را نپذیرند مخالفند و همه را کافر می دانند و خونشان را مباح می شمارند. به عقیده وهابیون، مسلمانان در مناطق مختلف همگی کافر و مشرک بوده اند به حدی که کفرشان عامل مباح شدن خون و مالشان بوده است؛ اینگونه سخنان در سایه شمشیر توسط علمای مکه و مدینه برای حفظ جانشان امضا شد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تکفیر کردن همه مسلمانان کار وهابی هاست ادامه داد: محمد بن عبدالوهاب کسی را که در مذهب وهابیت داخل نشود کافر و مشرک دانسته و اعلان جنگ به همه مردم دنیا اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان داده است. مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی وضعیت را بدتر از تفتیش عقاید در اروپا کرده و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش زمینه علمی و بی اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، از جمله عواملی هستند که موجب می شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود.

آیت الله مکارم العظمی شیرازی با اشاره به سرچشمه تکفیر و خطای بزرگ وهابی ها در مسئله توحید و شرک گفت: اشتباه فاحش آنها از نظر قرآن و سنت نبوی، وهابی ها را به پرتگاه تکفیر همه مسلمانان کشانده؛ آنها تصور می کنند هرگونه توسل و درخواست حاجت از پیامبران و بزرگان هر چند به صورت تقاضای شفاعت در نزد خداوند باشد کفر و شرک است و حتی از اینکه کفر دارای معانی متعدد است هم غافل هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: تکفیری ها از این آموزه اسلامی بی خبرند که شرک یعنی کسی را همتای خداوند دانستن و صفات الهی را برای دیگران متصور بودن، اما اگر کسی اولیای الهی را در محضر خداوند به شفاعت بطلبد و از آنها بخواهد در نزد خداوند سفارش کنند کاری صورت بگیرد، عین توحید و بلکه تاکید بر توحید است زیرا همه منتهی به ذات پاک پروردگار می شود.

وی گفت: 1400 سال است که بیشتر مسلمانان به قبور مطهر پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام مشرف می شوند و از آنها شفاعت می طلبند، آیا همه این مسلمانان در طول تاریخ کافر بوده اند و خونشان مباح است؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه علمای اسلام باید با خرافات تکفیری ها و وهابی ها مقابله کنند تصریح کرد: لازم است همه مسلمانان و غیر مسلمانان را نسبت به تعالیم نورانی اسلام آشنا سازیم و جلوی جنایات و خونریزی های تکفیری ها بگیریم. امروز تکفیری ها بلای مهم جهان اسلام و بشریت هستند و همگان معتقدند راه حل سیاسی و نظامی علیه آنها به تنهایی پاسخگو نبوده و باید کار فکری، فرهنگی و رسانه ای صورت بگیرد تا ریشه های تکفیر خشکانده شود.

وی به وظایف علمای اسلام در این زمینه اشاره کرد و گفت: باید دانست اگر فعالیت های سیاسی و نظامی با کوشش های دانشمندان مسلمان همراه نشود به تنهایی نتیجه نخواهد داد و هر روز افراد ناآگاهی به این گروه ها جذب می شوند، به همین دلیل پس از برگزاری موفقیت آمیز نخستین کنگره مقابله با خطر جریان های تکفیری در قم، تصمیم گرفتیم دبیرخانه دائمی کنگره را تشکیل دهیم. تشکیل این دبیرخانه برای ارتباط دائمی با علمای جهان اسلام به منظور مقابله با خطر جریان های تکفیری است؛ امیدواریم همه علما و سیاسیون از محصولات فکری و فرهنگی این دبیرخانه استفاده بیشتری ببرند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: به مفتیان وهابی در عربستان سعودی دوستانه توصیه می کنیم آن دسته از افکاری که به تکفیر مسلمانان می انجامد را از کتاب های درسی خود حذف کرده و از تکفیر اهل قبله مطلقا بپرهیزند؛ به آنها توصیه می کنیم تعلیمات تکفیری را که هم اکنون در حوزه های علمیه شان وجود دارد هر چه زودتر جمع آوری و در بیانیه هایشان تکفیر را محکوم کنند.

وی با بیان اینکه شجاع ترین مردم کسی است که وقتی به اشتباهش پی برد اعتراف کند و بازگردد خاطرنشان کرد: از همه رهبران سیاسی دنیا می خواهیم تا کشورهایی را که از گروه های تکفیری حمایت مالی و سیاسی و رسانه ای می کنند مورد تحریم و فشار قرار دهند زیرا به یقین، فتنه تکفیر به زودی دامن همه آنها را خواهد گرفت همانگونه که آثارش ظاهر شده است زیرا تکفیری ها هیچ حد و مرزی را نمی شناسند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: از سفرای کشورهای خارجی و رسانه ها می خواهیم پیام این کنگره را به همه کشورهای اسلامی و تمام مناطق جهان برسانند تا بیش از این شاهد کشتار، بی رحمی و ناامنی در سطح بین المللی نباشیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ایران اسلامی برای نجات همه بشریت از خطر جریان های تکفیری تلاش می کند گفت: مبارزه فکری و فرهنگی با اینگونه جریان ها باید گسترش یابد.

وی در پایان گفت: پیشنهاد ما راه اندازی شبکه ای تلویزیونی به زبان های مختلف برای مقابله علمی و فرهنگی با این پدیده خطرناک است که همه کشورهای اسلامی هم در آن سهیم باشند و ما نیز به نوبه خود کمک خواهیم کرد تا ماهیت واقعی شعارهای به ظاهر فریبنده و جذاب تکفیری ها آشکار شود.

وی افزود: دامن زدن به هرگونه اختلاف مذهبی میان مسلمانان در شرایط کنونی را گناهی بزرگ می دانیم

پیروان ولایت

................با نشر این مطلب ما را یاری کنید..........
اشتراک گذاري در افسران
بخش نظرات
  1. با نظر ایت الله مکارم موافقیم و ما همگی رای به کاندیدهای مورد تایید جامعه مدرسین قم برای خبرگان رای میدهیم
    هییت محبین معصومین ع
    عامری های مقیم اصفهان


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
توییتر
ارتباط با ما
آمارگیر فارسی
ما را حمایت کنید
web site traffic statistics