close
تبلیغات در اینترنت
«نارنجی»نویس‌ها چرا بازداشت شدند؟-پیروان ولایت شهرستان جهرم

جستجوگر پیشرفته سایت«نارنجی»نویس‌ها چرا بازداشت شدند؟

دستگیری اعضای نویسنده وبلاگ «نارنجی» این سئوال را در ذهن به‌وجود می‌آورد که مگر یک وبلاگ فناوری اطلاعات هم برای کشور ما خطرآفرین است؟«نارنجی»نویس‌ها چرا بازداشت شدند؟

به گزارش «وبلاگ نیوز» صبح سه شنبه ۱۲ آذر ۹۲، ساعت ۱۰:۴۸ دقیقه، نوشته‌ای در وبلاگ «نارنجی» منتشر شد که از دستگیری چند نفر از نویسندگان این وب‌سایت توسط سپاه بازداشت شده‌اند. همین خبر در پر مخاطب‌ترین وبلاگ فناوری اطلاعات فارسی باعث شد که شایعات در کم‌تر از چند دقیقه، در فضای رسانه‌های اجتماعی، به‌خصوص توییتر، بالا و پایین برود.

خبر تعطیلی نارنجی

وبلاگ «نارنجی» یک‌روز پس از بازداشت برخی از نویسندگان، خبر تعطیلی‌اش را خودش رفت

یکی می‌گفت «سایت هک شده است»، دیگری احتمال می‌داد که «این یک شوخی است» و هر کس برای خودش ماجرا را به‌نوعی تحلیل می‌کرد. تا این‌که ساعت ۲۰:۳۰ همان‌روز، خبرگزاری فارس با یک منبع آگاه در سازمان اطلاعات سپاه مصاحبه کرد و از دستگیری چند نفر از فعالان سایبری در کرمان خبر داد.

آن‌جا بود که خبرها قطعی شد و کم‌کم همه فهمیدند که چند فعال سایبری کرمان، همان نویسندگان «نارنجی» هستند. اتفاقی که خیلی از مخاطبان این وبلاگ را تحت تأثیر قرار داد.

«نارنجی»ها چرا دستگیر شدند؟

گرچه خبر منتشر شده در فارس کلی بود و مناسب‌تر بود که اطلاع‌رسانی دقیق‌تری صورت می‌گرفت، اما حداقل توانست کلیتی از اتهامات این فعالان را به مخاطبان برساند. مصاحبه «احمد قربانی»، معاون دادستان کرمان با خبرگزاری ایسنا هم جزئیات بیش‌تری را منتشر کرد. «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه» و «طراحی سایت و تولید محتوا برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی» ۲ اتهام کلی بازداشت شدگان بود.

«شرکت در دوره‌های آموزشی وابسته به شبکه‌های رسانه‌ای بیگانه در کشورهای ترکیه و مالزی»، «برقراری ارتباط با اعضای شبکه‌های رسانه‌ای معاند نظام اسلامی» و «طراحی و بروزرسانی سایت‌های آموزشی شهروند خبرنگار به سفارش شبکه‌های خبری غربی و دریافت بودجه از آنان»، «اخذ سفارش از ضد انقلاب خارج‌نشین و طراحی سایت‌های اصلی ضدنظام مقدس اسلامی و سایت‌های مرتبط با فتنه ۸۸»، «ارتباط نزدیک و همکاری با ضدانقلاب خارج‌نشین» از دیگر اتهامات ذکر شده از سوی دادستانی کرمان برای متهمان است.

با این همه، اما هنوز یک سئوال باقی می‌ماند. مگر یک وبلاگ فناوری اطلاعات چه‌قدر می‌تواند خطرناک باشد که علیه امنیت ملی کشورش اقدام کند؟ اجازه بدهید برای نزدیک شدن به پاسخ این سئوال، چند احتمال مطرح در این چند روز را بررسی کنیم.

احتمال اول: «نارنجی» مُجرم است

نارنجی، وبلاگی بود که در زمینه فناوری اطلاعات، به معرفی فناوری‌های نوین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌پرداخت. وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های زیادی در این زمینه فعال هستند و هر روز در حال به‌روز رسانی‌اند و از زمان تصویب قانون جرایم رایانه‌ای و حتی قبل از آن هم هیچ نمونه برخورد با یک سایت فناوری وجود نداشته است. حتی در دیدگاه‌های تندترین مخالفان فناوری اطلاعات در ایران هم نوشتن در این حوزه جُرم محسوب نمی‌شود.

از طرف دیگر پرداختن به فناوری‌های نوین هم طبق قانون جرایم رایانه‌ای ایران جُرم محسوب نمی‌شود. حتی اگر محتوای نارنجی هم دچار مشکل بود، هیچ‌گاه کار به این‌جا نمی‌کشید. نارنجی در سایت ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ثبت شده است و فعالیت آن از ۷ آذر ۱۳۸۶ کاملا قانونی است.

سایت ساماندهی

«نارنجی» در سایت ساماندهی ثبت شده و فعالیت آن قانونی است

یعنی اگر مشکلی در محتوای نارنجی وجود داشت، کار از طریق تذکرهای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پیگیری می‌شد و نهایتا در صورت عدم توجه تیم نارنجی، این سایت فیلتر می‌شد. در حالی‌که پس از گذشت یک هفته از بازداشت اعضا، این وبلاگ گروهی هم‌چنان باز است.

علاوه بر این، وقتی یکی از اعضای این تیم نوشته‌ای را پس از بازداشت عده‌ای از نویسندگان مبنی بر بازداشت چند نفر منتشر می‌کند، نشان می‌دهد که موضوع برای بازداشت کنندگان اصلا «نارنجی» نیست، چرا که اگر این‌طور بود، قطعا دسترسی ورودی‌های دیگر نویسندگان بازداشت نشده این سایت، آن‌هم یک روز پس از بازداشت، مسدود می‌شد. در حالی‌که پس از چند ساعت از انتشار نوشته مذکور، سایت از دسترس خارج شد، نوشته حذف شد و سایت بدون حذف هیچ مطلب دیگری در دسترس قرار گرفت.

احتمال دوم: تیم «نارنجی» کلاهبردار است

این احتمالی بود که در برخی کامنت‌های آخرین نوشته نارنجی مطرح شد. این‌که تیم «نارنجی» به واسطه قاچاق گوشی تلفن همراه، به زد و بند اقتصادی دست زده است. اما اگر این احتمال درست بود، باید پلیس فتا سراغ تیم نارنجی می‌رفت. ورود «سازمان اطلاعات سپاه» به این مقوله نشان می‌دهد که ماجرا، احتمالا کمی فراتر از این بحث‌هاست.

پروژه‌های قبلی این سازمان (مانند دارکوب، فتنه عمیق، چشم روباه و دیگر پروژه‌های اعلام شده در سایت گرداب) نشان‌دهنده این است که مجموعه اطلاعات سپاه تنها در موضوع‌هایی دخالت می‌کند که پای «امنیت ملی» و «ارتباط با بیگانگان» مطرح باشد.

علاوه بر این در اظهارات معاون دادستان کرمان، هیچ اتهامی مبنی بر فساد اقتصادی و مسائلی از این دست وجود ندارد.

احتمال سوم: تیم شرکت «پات شرق» مُجرم است

وبلاگ نارنجی تحت مدیریت شرکت «فناوری پات شرق گواشیر» فعالیت می‌کرد و در اصل «نارنجی»، «نگهبان» و «نردبان»، تنها ۳ خروجی برجسته این شرکت محسوب می‌شود.

این شرکت مشتریان دیگری هم دارد که در میان آن‌ها، برخی نهادهای دولتی نیز هستند. انستیتو ایز ایران، شرکت نفت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان نظام پزشکی، شرکت توانیر و سازمان تبلیغات اسلامی، برخی از مشتریان دولتی این شرکت هستند.

مشتریان شرکت پات شرق

«نارنجی» تنها یکی از محصولات شرکت پات شرق بوده است. برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی، روی آن کلیک کنید.

بر این اساس احتمالا جُرم متهمین، به اقدامات اعضای شرکت «پات شرق» برمی‌گردد. افرادی که دادستانی کرمان آن‌ها را یک «باند رسانه‌ای-امنیتی» به رهبری مدیرعامل شرکت عنوان می‌کند.

مگر می‌شود یک شرکت فناوری، علیه امنیت ملی اقدام کند؟

واقعیتش را بخواهید، در دنیای مجازی هر اتفاقی ممکن است بیفتد. «فرزاد کمانگر» یکی از نمونه‌های این اتفاق است. این شخص وبلاگ‌نویس بود و در رسانه‌های آن‌طرف آب به عنوان مدافع حقوق بشر معرفی می‌شد. اما بعدا مشخص شد که جزو تروریست‌های جدایی‌طلب ایران بوده که اتفاقا در چند ترور غرب کشور هم دست داشته است و دست‌آخر هم به همین جُرم در اردیبهشت ۸۹ اعدام شد.

حالا در این میان به صورت دقیق، جُرم اعضای شرکت «پات شرق» مشخص نیست. اما پذیرفتنی است که در یک شرکت فناوری، بر اساس اعلام دادستانی کرمان برای یک سایت «فعال در فتنه ۸۸» خدمات پشتیبانی ارائه شود و «کلاس‌های آموزشی در ترکیه و مالزی» برگزار شود و به فعالین سیاسی سایبری خارج از کشور خدماتی داده شود. اقداماتی که به‌دلیل تقویت معاندین نظام جمهوری اسلامی، بر اساس قانون کشور، امنیت ملی را خدشه‌دار می‌کند.

گرچه برخی این اقدامات را جرم نمی‌دانند و تلاش می‌کنند در تحلیل‌های خودشان، دستگیری اعضای شرکت «پات شرق» را به وبلاگ نارنجی گره بزنند و برای خودشان آسمان و ریسمان کنند که «نظام حاکم بر ایران تحمل یک سایت فناوری اطلاعات را هم ندارد».

با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید آیا اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت این افراد منتشر می‌شود؟

پیروان ولایت

................با نشر این مطلب ما را یاری کنید..........
اشتراک گذاري در افسران
مطالب مرتبط
جنـگ نـــــرم
با فیلترینگ نمی‌توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت
محسنی‌اژه‌ای؛ سخنگوی دستگاه قضا: عامل راه‌اندازی صفحات فیس‌بوکی دولت یازدهم دستگیر شد
ایران؛ قربانی اصلی جاسوسی اطلاعات در جهان با 14 میلیارد بسته دیتا
کارکنان فيس بوک به اکانت‌ همه کاربران دسترسی دارند
برخی از مصادیق جرایم رایانه ای . . .
نظر هاشمی دربارۀ فیس بوک چیست؟
آمریکا چگونه با «پریسم» جاسوسی می‌کند؟
پدیده لایک در فیس‌بوک
توصیه های حفاظتی وزارت اطلاعات هنگام استفاده از رایانه، اینترنت و تلفن
آيا VPN همان فيلتر شكن است ؟
کارکنان فیس‌بوک به حساب‌های کاربری همه کاربران دسترسی دارند
چرا در فضای مجازی موفق نیستیم؟
سفری در تاریخچه شبکه‌های اجتماعی + اینفوگرافیک
روان شناسی اینترنت/2
روان‌شناسی اینترنت/1
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
توییتر
ارتباط با ما
آمارگیر فارسی
ما را حمایت کنید
web site traffic statistics